Star Wars - Star Wars Trading Card Game

Světelné meče

Popis a obrázky světelných mečů hlavních hrdinů


Světelné meče (lightsabers) jsou tradiční zbraní Jediů a Sithů. Jejich struktura je velmi složitá a samo sestavení světelného meče je nebezpečné, protože při špatném zasazení krystalů může zbraň vybuchnout. Úkolem každého padawana je sestavit si svůj světelný meč. Čepel meče je tvořena z čistého toku světelné energie, která je vedena do oblouku (obloukový tok částic). Dokáže rozetnout prakticky cokoliv, až na nějaké nerosty, jako je třeba Cortousis. Zbraň nepatří v žádném případě do rukou nikomu, kdo neumí ovládat Sílu. Mohl by se světelným mečem vážně zranit nebo i zabít. Ovšem v rukou Jedie nebo Sitha je velmi účinnou zbraní, protože dokáže odrážet střely z blasteru, bohužel jen určité síly. Je též vynikající zbraní na blízko.

Nyní si představíme některé meče hlavních hrdinů.

Světelné meče Anakina Skywalkera

Tento meč nosil Anakin ve II. Epizodě filmu. Je to kvalitně vyrobený meč, dobře se s ním zachází a má modrou čepel. Anakin však o něj brzy přišel, když mu ho kvůli své neopatrnosti zničil stroj vyrábějící droidy.

Následně po tom, co byl Anakinův meč zničen na Geonosisu, vyrobil si nový, ještě lepší a obratnější světelný meč. Tento meč později od Obi-Wana dostane Luke Skywalker. Taktéž má modrou čepel. Tento meč můžeme vidět v rukou Anakina v Epizodě III.

Světelné meče Dartha Vadera

První Vaderův světelný meč, který si vyrobil jako přesnou napodobeninu svého prvního meče, akorát ho ještě trochu vylepšil a vyměnil stříbrný stínič čepele za černý. U uživatelů temné strany je barva čepele tradičně červená. V rukou Vadera tento meč můžete vidět ve IV. Epizodě.

Snad nikdo neví, co vedlo Vadera k dalšímu vylepšení svého světelného meče. Změny nejsou skoro znatelné, přece jen k nějakým došlo. Barva čepele zůstala červená. Vader měl tento světelný meč u sebe v V. VI. Epizodě filmu.

Světelné meče Obi-Wana Kenobiho

První Obi-Wanův meč, který si vyrobil už jako padawan učitele Qui-Gona Jinna. Na tomto meči je zvláštností speciální rezervní zdrojový blok, který je umístěn na konci rukojeti meče. Slouží jako náhrada v případě, že by hlavní zdroj energie v meči byl nějakým způsobem nefunkční. Barvu čepele měl modrou. Obi-Wan tento meč měl v Epizodě I. a II. V I. Epizodě když byl jeho světelný meč zničen si vyrobil přesnou kopii, kterou můžete vidět v Epizodě II. Bohužel i v Epizodě II o něho přišel.

Po druhé ztrátě svého původního světelného meče chtěl zřejmě Obi-Wan trochu změnit tvar a povedlo se mu vytvořit velmi dobrý a obratný světelný meč opět s modrou čepelí. Tento meč používal Obi-Wan ve III. a IV. Epizodě. Těžko se dozvíme, co se s mečem stalo po tom, co zůstal na první Hvězdě smrti.

Světelné meče Luka Skywalkera

Po konečném boji v Epizodě III Obi-Wana s Anakinem si Obi-Wan vzal jeho meč k sobě. Když se pak Obi-Wan setkal s Lukem, tak mu meč jeho otce daroval. Měl stějně modrou čepel. Luke o tento meč přišel při boji s Vaderem na Bespinu. Tento světelný meč u Luka můžete vidět ve IV. a V. Epizodě. V knižním pokračování tento meč nakonec daruje Luke Maře Jade.

Ve filmu nebylo zachyceno, jak si svůj druhý meč Luke vyrobil. Můžeme vidět, že se trochu podobá Obi-Wanovému meči, možná se z něho inspiroval. Čepel už ale nemá modrou barvu, ale zelenou. Luke tento meč používal v Epizodě VI. a v dalších knižních pokračováních.

Světelný meč Mace Windua

Zdokonalenina Maceho prvního meče (který tady ovšem nemám). Jeho zvláštností od jiných mečů je jeho fialová čepel. U Maceho můžete tento meč vidět ve II. a III. Epizodě filmu.

Světelný meč Mistra Yody

Yoda je snad jediný mistr, který nezměnil svůj meč v žádné ze zfilmovaných epizod. Tento meč je uzpůsoben přímo pro jeho použití. Má krátkou rukojeť a poloviční velikost čepele, než je u klasického světelného meče. Yoda s tímto světelným mečem umí zacházet více než dobře. Čepel jeho meče má zelenou barvu.

Světelný meč Qui-Gon Jinna

Světelný meč mistra Qui-Gon Jinna je velmi zajímavý kousek zvláště po stránce konstrukce. Energetický článek není z jediného kusu, jako je tomu u většiny ostatních světelných mečů, ale je skládá se z množství malých energetických článků. Design meče je jednoduchý, ale i tak dobře vypadá. Čepel má zelenou barvu.
Je známo, že po Qui-Gonově smrti nějakou dobu nosil jeho světelný meč mladý Anakin Skywalker.

Světelný meč Dartha Tyranuse

Rukojeť světelného meče hraběte Dooku má zajímavý tvar. Díky své nerovnosti se s ním velmi hbitě zachází pouze jednou rukou. Protože Dooku (neboli Darth Tyranus) se zřekl Světlé strany a vydal se cestou Temna, čepel jeho meče je červená. Meč v rukou Tyranuse můžete vidět v Epizodách II. a III.

Světelný meč Dartha Maula

Hrozivá zbraň, kterou si vyrobil učedník Sithského lorda Darth Maul. Tento obouruční meč se dvěma čepelemi po stranách je dokonalým nástrojem pro boj proti jinému světelému meči. Jsou to vlastně dva meče spojené v jeden. Barva obou čepelí je červená. Tento meč měl u sebe Darth Maul pouze v I. Epizodě filmu, kde byl také zničen on i jeho světelný meč.

Světelný meč Dartha Sidiouse

Obrázek Sidiusova meče

Tento světelný meč jste mohli vidět v rukou Dartha Sidiouse v Epizodě III. Prozatím mi není známo, zda-li tento meč nosil nebo používal v jiných epizodách, protože u něj ve filmovém zpracování nebyl vidět. Uměl s ním zacházet velice dobře, i když v souboji s Mace Winduem neobstál.

"Netradiční zbraň imperátora"

Těžko říci kam tuto "neobvyklou zbraň" zařadit. Je to podpírací hůl Sithského lorda, který ji používal až jako Imperátor v Epizodách IV, V a VI. Chtěl tím naznačit svoji slabost, i když vládl nepochybně ohromnou Silou.

2002-2007 ObiSkyWalker

Creative Commons License
Veškerý textový obsah, pod kterým není podepsán jiný autor, spadá pod licenci
Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 Unported License.

V praxi to znamená, že můžete daný obsah libovolně kopírovat, distribuovat, měnit a šířit včetně Vámi vytvořených odvozenin, avšak za podmínky, že vždy uvedete autora, nepoužijete obsah k výdělečným činnostem a pokud obsah změníte, budete ho šířit pod stejnou licencí.