Star Wars - Star Wars Trading Card Game

Star Wars
Trading Card Game

Sada hry Star Wars Trading Card Game

Novinky ze serveru Blackfire.cz
Na stránkách serveru Blackfire.cz byla zprovozněna informační sekce o Star Wars Trading Card Game. Najdete tu zatím popis hry, produkty a další informace.
Kde karty koupit?
Karty Star Wars TCG už se dají zakoupit jen na několika málo místech. Jedním z nich je internetový obchod Černý Rytíř, kde je prozatím možno nakoupit i ty nejnovější sady. Pokud máte o karty zájem, neváhejte s koupí, protože se také může stát, že za nějakou dobu už karty neseženete.

Novinky přímo z Wizards:

Featured Articles

Trading Up

Náhled Trade Federation decks have long been part of the Star Wars Trading Card Game, and they remain a potent strategy. They took a hit with the restriction of Blockade (TPM), but Revenge of the Sith added new cards to help. Check out this new deck!
more...

By Davion Groce

Luke's Rally

Náhled Star Wars TCG players always want a secret to put them over the top. The new deck laid out in this article shows you how to set up a combo to draw your whole deck - and how to follow up with a winning strategy.
more...

By Davion Groce

GenCon 2005 Winning Decklists

Náhled The 2005 Star Wars Trading Card Game Championships were held at GenCon and we have the winning decklists here for you! How does your deck match up against the champs?
more...

Championship

Jawas of Doom

Náhled For a long time, I toyed with making a Jawa deck for the Star Wars Trading Card Game, but they never had enough punch to deal with big Light Side threats. However, I've since learned how to make them truly effective, so check out this newest wave of Jawas of Doom!
more...

By Nathanael Tripp

Card of the Week
Karta týdne
Kashyyyk SystemRevenge of the Sith, Uncommon – Seen in the article "The Jedi's Last Stand," this card has quite a bit of power. Endowing all of your Space units without the Retaliate ability to gain that ability can change the course of a game. It will undoubtedly make your opponent think twice before attacking. Swarm decks were powerful in the past, but now this gives the Light Side swarm more teeth in its bite. It's cheap, effective, and predicted to popular at tournaments.

Archive
Poznámka: Uvedené anglické texty jsou převzaty ze stránky http://www.wizards.com/default.asp?x=swtcg a slouží pouze jako informační text.
2002-2007 ObiSkyWalker

Creative Commons License
Veškerý textový obsah, pod kterým není podepsán jiný autor, spadá pod licenci
Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 Unported License.

V praxi to znamená, že můžete daný obsah libovolně kopírovat, distribuovat, měnit a šířit včetně Vámi vytvořených odvozenin, avšak za podmínky, že vždy uvedete autora, nepoužijete obsah k výdělečným činnostem a pokud obsah změníte, budete ho šířit pod stejnou licencí.