Star Wars - Star Wars Trading Card Game

Tvorba světelného meče - ObiSkyWalker

ObiSkyWalkerův návod na výrobu světelného meče


Každý fanoušek Star Wars by jistě rád u sebe měl světelný meč, který nosili Jediové nebo Sitové ve filmu. Bohužel pravý světelný meč, se kterým by bylo možné dělat všechno to, co ve filmu, asi nikde neseženete. Ale můžete si udělat jeho nefunkční kopii, tak zvanou repliku. Sice nebude mít čepel z čistého toku světelné energie, ale alespoň bude trochu vypadat jako pravý světelný meč.

Ovšem repliku si nemusíte vyrábět, dá se i koupit, stejně jako ostatní příslušenství ke Star Wars. Bohužel v ČR se to jen velmi těžko shání, kvalitní výběr replik světelných mečů najdete na zahraničních stránkách. Repliky nejsou samozřejmě nijak levné, některé ceny se houpají až na příčce 12 000 korun. Ale to už jsou opravdu ty špičkové repliky. Obyčejná se dá sehnat i za 500 korun. Bohužel poštovné, které budete muset zaplatit za dovoz, není zrovna dvakrát levné. Proto je možná lepší si vlastní repliku meče vyrobit. Tak to dělali i všichni padawané, byla to součást výcviku vyrobit si svůj vlastní světelný meč. Jistě z toho budete mít i lepší pocit, než kdyby jste si repliku koupili.

Nyní si popíšeme postup výroby repliky meče.

(barevné rozdělení v obrázkách je pouze kvůli viditelnosti)

Prve by jste se měli rozhodnout, z jakého materiálu se bude replika meče vyrábět. Je dobré volit nějaký lehký a odolný materiál. V takovémto případě je vhodná třeba silnější plastová trubka. Může být i železná, avšak o to bude mít meč větší váhu. Ta bude tvořit rukojeť světelného meče. Optimální délka rukojeti meče je pro dospělého člověka 28 cm. Nejlépe si rukojeť na délku nastavíte tak, jak máte vysoké tři zatnuté pěsti na sobě - standardní délka pro rukojeť. Průměr trubky by se měl pohybovat okolo 2,5 - 3,5 cm, záleží dost na tom, jaký máte úchop. Rukojeť meče by měla být pevně sevřena rukou, aby nedošlo k vyklouznutí.

Obrázek základu repliky světelného meče

Když už máme rukojeť hotovou, není špatné ji obalit nějakou chránící páskou, vhodná například lepící kobercová páska, která je v dostání v každém obchodu s látkami. Obalení rukojeti zajišťuje, aby Vám neklouzala v ruce.

Obrázek obalení repliky světelného meče

Následně jednu stranu duté plastové trubky zacpeme, třeba korkovým špuntem nebo nějakým jiným vhodným materiálem. Hlavní je, aby nám tam držel.

Obrázek přidání zátky k replice světelného meče

Nyní už máme základní část repliky hotovou. Teď přijde na řadu design meče. Je dobré si na rukojeti udělat různé výstupky a sestupky stejně tak, jak je vidíme u různých dalších mečů. Některé jsou ovšem v celku dost náročné, ale dají se realizovat. Zkuste třeba rukojeť potáhnout gumovým obalením, které se dává na řidítka kol a motorek. Volte ovšem vhodně upravený materiál, jako pružnou a ne příliš tvrdou gumu. V žádném případě nepoužívejte pěnové obalení, meč se tak stává nesnadno držitelným.
Určitě přijdete i na další drobné doplňky, kterými můžete vyzdobit rukojeť svého světelného meče.

Obrázek přidání designu k replice světelného meče

Zde již máte celou rukojeť meče hotovou. Pokud si budete chtít udělat ještě čepel, čtěte dále.


Čepel s rukojetí by měli mít délku 110 - 130 cm, záleží na výšce Vaší postavy. Čepel světelného meče bude také vhodné vyrábět z nějakého lehkého a méně pružného materiálu. Nejvhodnější je opět nějaká úzká plastová trubka, ovšem nesmí mít dutá. Můžete použít i dřevo nebo jiný podobný materiál. U čepele bude jeden konec zakulacený do polokoule nebo do velmi mírné špičky. Druhý můžete nechat rovný.

Nyní nastává problém, upnutí čepele do rukojeti. Možnost může být zasazení čepele do rukojeti, následné vyrovnání a vyztužení pomocí např. polystyrénu a nakonec zalití kvalitním lepidlem. Takto ovšem čepel na tvrvalo zapustíte do rukojeti. Pokud by jste chtěli mít vyndávací čepel, bude to o hodně těžší. Tento způsob jsem zatím netestoval, takže až budu vědět, napíši to sem.

Již jsme skoro u konce. Teď je potřeba ještě zajistit vyváženost repliky meče, aby se Vám s ním dobře zacházelo. Střed rovnováhy u repliky by měl být přesně mezi koncem rukojeti a začátkem čepele. Skoro ve všech případech meč vyvážený nebude. Je proto potřeba nějakým způsobem buď zatížit nebo odlehčit rukojeť meče, aby jste dosáhli vyváženosti obou stran. Pokud nechcete, nemusíte mít meč vyvážený, ovšem používání meče bude o to těžší.

A nyní již máte repliku meče hotovou. Pokud s ní budete chtít bojovat, dbejte na bezpečnost sebe i ostatních! Pro boje je vhodné čepele obalit např. těsněním na trubky, které dostanete ke koupi v železářství nebo v obchodě s vybavením do domácnosti. Ale i s obalením si dávejte velký pozor. Sice se to nezdá, ale úder s velkým rozmachem pěkně bolí.

Tato sekce bude určitě doplněna obrázky, až se mi je podaří vytvořit.

2002-2007 ObiSkyWalker

Creative Commons License
Veškerý textový obsah, pod kterým není podepsán jiný autor, spadá pod licenci
Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 Unported License.

V praxi to znamená, že můžete daný obsah libovolně kopírovat, distribuovat, měnit a šířit včetně Vámi vytvořených odvozenin, avšak za podmínky, že vždy uvedete autora, nepoužijete obsah k výdělečným činnostem a pokud obsah změníte, budete ho šířit pod stejnou licencí.